Co je impedanční defektoskopie?

Impedanční defektoskopie je jednou z metod pro měření vlhkosti ve střešním plášti plochých střech. Skrze změny elektrické impedance odhaluje skryté problémy bez nutnosti poškozování hydroizolační vrstvy. Zjistěte, jak tato metoda posiluje kontrolu kvality a minimalizuje rizika netěsností.

Co je impednační defektoskopie a kde lze použít?

Impedanční defektoskopie je metoda měření vlhkosti ve střešním plášti. Je určena výhradně pro ploché střechy bez zatěžovací vrstvy (případně je nutné zatěžovací vrstvu celoplošně nebo postupně odstranit). Spolehlivě dokáže odhalit vlhké oblasti pod hydroizolační vrstvou. Výstupem je podrobná vlhkostní mapa, která poskytne přesné informace o aktuálním stavu ploché střechy.

Jak impedanční defektoskopie funguje

Střešní plášť je kontrolován celoplošným přecházením elektronickým odporovým měřicím přístrojem s hloubkovým senzorem, který je neustále v kontaktu s vrchní hydroizolační vrstvou. Kalibrace citlivosti tohoto přístroje závisí na tloušťce zkoumaného materiálu. Naměřené hodnoty přístroj zobrazuje v reálném čase. Na základě srovnávacích referenčních hodnot vlhkosti lze identifikovat a vymezit vlhké oblasti přímo pod hydroizolací, ve vrchní tepelněizolační vrstvě, případně mezi hydroizolačními vrstvami (asfaltové pásy nebo sanace PVC fólií). Hloubka průniku: max. 15,0 cm (dle typu materiálu).

Výhody a nevýhody impedanční defektoskopie

Výhody impedanční defektoskopie

  • Rychlé a snadné použití pro měření vlhkosti ve střešních skladbách plochých střech
  • Spolehlivá detekce vlhké oblasti tepelné izolace
  • Neinvazivní metoda kontroly
  • Dá se použít na velkých plochách
  • Vhodná pro asfaltové i fóliové hydroizolace

Nevýhody impedanční defektoskopie

  • Použití impedanční defektoskopie je omezeno povětrnostními podmínkami, lze provádět pouze za suchého počasí
  • Malá hloubka průniku, hrozí nezjištění vlhkosti na parozábraně. S mikrovlnnou zkouškou lze prozkoumat až 30 cm tepelné izolace.
  • Nedá se snadno a bez vyšších nákladů použít na plochých střechách se zatěžovací vrstvou (kačírek, zazelenění, dlažba, prkna apod.)
  • Nedokáže určit konkrétní místo, kudy vlhkost do střechy proniká – pouze identifikuje oblasti vlhké tepelné izolace
  • Pro přesné určení místa zatékání je nutné kombinovat s další lokalizační metodou, např. elektroimpulzní nebo jiskrová zkouška

Použití impedanční defektoskopie: ano či ne?

Impedanční defektoskopie je nekomplikovaná, spolehlivá a neinvazivní metoda kontroly stavu střešního pláště, konkrétně stavu vlhkosti. Zatímco u zátopové zkoušky, která se u nás pro zkoušky těsnosti plochých střech často používá, hrozí poškození tepelné izolace, tato defektoskopická metoda dokáže šetrně ověřit, zda do střechy proniká vlhkost či ne.

Nicméně impedanční defektoskopie pouze detekuje oblasti se zvýšenou vlhkostí, ale neurčí přesné místo zatékání. Použití impedanční defektoskopie je také omezeno povětrnostními podmínkami. Dá se použít pouze při suchém počasí. Teplota vnějšího prostředí musí být vyšší než +4°C. Při nižších teplotách voda přechází v led, což může způsobit značnou chybu měření.

Pro zkoušku těsnosti nebo lokalizaci netěsností na plochých střechách je proto výhodnější nasadit některou z elektrických metod (viz níže), která přímo odhalí konkrétní místa, kudy vlhkost do střechy proniká. Navíc v případě elektroimpulzní zkoušky je možné provést měření i za deštivého počasí nebo přes zatěžovací vrstvu.

Alternativní metody pro měření vlhkosti střešních plášťů plochých střech

Inovativní metoda, která se používá pro analýzu stavu střešního pláště. Podobně jako impedanční defektoskopie dokáže přesně odhalit vlhké oblasti ve vrstvách pod hydroizolací, nicméně v tomto případě až do hloubky 30 cm. Funguje na principu elektromagnetického střídavého pole a pomocí rastrového měření lze určit rozložení vlhkosti v různých hloubkách střechy nebo na parozábraně. Stejně jako impedanční defektoskopie pouze detekuje vlhké oblasti, ale neurčí přesné místo zatékání.

Metody pro zkoušky těsnosti a lokalizaci netěsností plochých střech

Velmi přesná defektoskopická metoda. S její pomocí lze najít i ta nejmenší poškození hydroizolace včetně kapilárních netěsností ve spojích. Jedná se o elektrickou neinvazivní metodu, kterou je možné použít na plochých střechách se zatěžovací vrstvou bez nutnosti jejího odebrání. Úspěšnost elektroimpulzní zkoušky závisí na dlouholetých zkušenostech a odbornosti měřicího technika. Není tolik omezena povětrnostními podmínkami, nevadí ji vlhké počasí. Dá se použít na velkých i malých plochách, na asfaltových a fóliových hydroizolacích. V současné době si díky mnohaletým zkušenostem naší německé mateřské společnosti FLO Systems GmbH přístroje elektroimpulzní zkoušky vyvíjíme a vyrábíme sami.

Princip fungování elektroimpulzní zkoušky

Princip fungování elektroimpulzní zkoušky

Odhalí i okem neviditelná poškození hydroizolace. Je přesná a dá se použít také na vystupující konstrukce. Jde o elektrickou neinvazivní metodu, kterou lze použít za suchého počasí na plochých střechách bez zatěžovací vrstvy. Přesnost této metody závisí na správné kalibraci přístroje a precizním provedení. Je zejména vhodná pro kontrolu rozsáhlých ploch s fóliovou hydroizolací. Přístroje jiskrové zkoušky si pro její maximální úspěšnost nyní ve spolupráci s výrobcem a naší mateřskou společností ladíme softwarově a mechanicky.

Princip fungování jiskrové zkoušky

Princip fungování jiskrové zkoušky

Jedná se spíše o doplňkovou metodu pro menší plochy se zatěžovací vrstvou i bez ní. Je zvláště vhodná pro zkoumání napojení hydroizolace nebo střešní konstrukce. Do střešního pláště se pod tlakem zavede kouřový plyn. Únikem kouře je možné vizuálně najít netěsnosti na ploché střeše. Jde o mírně invazivní kontrolní metodu, protože se do hydroizolace musí udělat malý otvor pro napuštění plynu.

Funguje na podobném principu jako dýmová zkouška. Speciální plynná směs dusíku a vodíku je pod tlakem přiváděna pod hydroizolaci. Díky svým fyzikálním vlastnostem proniká stopový plyn netěsnostmi, které zaznamenává detektor plynu pomocí čichací sondy. Tímto způsobem lze spolehlivě a přesně lokalizovat i nepatrné netěsnosti. Tato metoda se používá v komplikovaných případech, kde ostatní měřicí techniky narážejí na své limity (např. parkovací plochy, složité zatěžovací vrstvy, …).

Další doplňkové metody, které se nejčastěji používají pro kontrolu odvodňovacích systémů střech.

Nezávislá kontrola ploché střechy

Po přečtení tohoto článku víme, co je impedanční defektoskopie a kde se používá. Chcete si být jisti, že vaše plochá střecha je v bezvadném stavu? Neváhejte a obraťte se na nás – firmu FLO Lokalizace netěsností. Naši odborníci vám poskytnou kvalitní a nezávislou kontrolu s využitím moderních metod, mezi které patří i impedanční defektoskopie. Dejte nám vědět, jak vám můžeme pomoci a zabezpečit vaši střechu pro dlouhodobou spolehlivost. Kontaktujte nás ještě dnes a začněte vaší střeše důvěřovat znovu!